Architecture Plus
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Glass house - Philip Johnson

3 participanți

In jos

Glass house - Philip Johnson Empty Glass house - Philip Johnson

Mesaj  Shine Dum Feb 07, 2010 1:43 am

Casa de sticla sau "Casa Johnson", a fost construita in anul 1949 in New Canaan, Connecticut.A fost proiectata de Philip Johnson ca resedinta personala si este o adevarata capodopera din sticla.

Glass house - Philip Johnson 26cndjohns2650

Afost numita una dintre cele mai frumoase si totusi putin functionale case din lume.Jonhson nu a vazut-o atat ca un spatiu de locuit ci mai mult ca o scena si o afirmatie.Aceasta este de multe ori citata ca fiind un model exemplu al stilului international.

Glass house - Philip Johnson Glasshouse01

Conceptul de baza al casei de sticla a lui Johnson a fost imprumutat de la Mies van der Rohe, care proiecta casa din sticla si metal "Farnsworth" chiar in aceiasi perioada.Spre deosebire de casa Farnsworth, cea creata de Philip Johnson este simetrica si asezata solid pe sol.Peretii din sticla groasa sunt sustinuti de stalpi negri de metal.Spatiul interior este divizat de cabinete joase din lemn de nuc, iar baia se afla in interiorul unui cilindru de caramida.Acest cilindru si podelele din caramida sunt finistate cu e tenta violeta.

Glass house - Philip Johnson Philipjohnsonglasshouse

Philip Johnson si-a transformat casa intr-o "platforma de vizualizare" pentru e privi peisajul inconjurator.De multe ori folosea termenul "Casa de sticla" pentru a descrie intregul sit de 47 de acri.Pe langa aceasta,situl mai contine zece cladiri proiectate de Johnson in perioade diferite ale carierei.
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Glass house - Philip Johnson Empty Undercurrent Architects

Mesaj  Cristina Balan Mar Feb 16, 2010 11:22 pm

O chestie destul de interesanta, merita vazuta! Din pacate nu putem folosi asa ceva la proiectul 4 dar cine stie, someday, poate o sa putem folosi si elemente curbe integrate in arhitectura organica.




Mai multe detalii despre proiect aici
archidose.blogspot.com/2010/01/half-dose-73-leaf-house.html


Ultima editare efectuata de catre Cristina Balan in Mier Feb 17, 2010 12:00 am, editata de 1 ori
Cristina Balan
Cristina Balan

Mesaje : 5
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 34

Sus In jos

Glass house - Philip Johnson Empty nu merge embed simplu

Mesaj  Shine Mar Feb 16, 2010 11:57 pm

vezi ca atunci cand postezi ai in butoanele de deasupra.Langa cel cu un "F" rosu este unul video, dai click acolo si pui linkul youtube.Va aparea embeded.
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Glass house - Philip Johnson Empty Re: Glass house - Philip Johnson

Mesaj  Cristina Balan Mier Feb 17, 2010 12:00 am

Ms
Cristina Balan
Cristina Balan

Mesaje : 5
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 34

Sus In jos

Glass house - Philip Johnson Empty Interesant

Mesaj  Shine Mier Feb 17, 2010 12:20 am

In mod normal as comenta faptul ca e spectaculoasa dar nu ofera senzatia unui camin.Totusi nu ar fi corect din moment ce viziunea fiecaruia despre un casa - camin este relativ diferita.De multe ori cand vad o astfel de structura ma intreb senzatia de a locui pe termen lung..eu personal nu as putea locui in aceasta..poate cel mult o luna intr-o vacanta, pe termen lung nu mi-ar oferi acea senzatie de stabilitate si protectie.Un mare plus al aspectului acestei case e modul in care se incadreaza in peisaj, parerea mea este ca se contopeste grozav cu situl.Stii ca ai facut o cladire ce respecta locul atunci cand o privesti, vezi cat de natural se imbina cu natura si te intrebi cum de a lipsit vreodata de acolo.
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Glass house - Philip Johnson Empty Transparent

Mesaj  Shine Mier Feb 17, 2010 12:24 am

Desigur, o descriere asemanatoare as da si casei postate de mine mai sus..toata acea transpareta mi-ar anula complet senzatia de protectie care o cer de la o casa-camin.Din pacate probabil e din cauza ca traim in Romania...si m-as astepta oricand sa ma trezesc cu cineva nepoftit prin casa.
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Glass house - Philip Johnson Empty showroom

Mesaj  omerta Mier Feb 17, 2010 12:35 am

as face un showroom pe ideea asta... l-as umple cu niste "urbanistii" primitivi care ii aproba interlopului Bercea "Mondialu'" cosmeliile ultracentrale in minunatul municipiu Slatina..si i-as da foc... Suspect ...
omerta
omerta

Mesaje : 21
Data de inscriere : 05/02/2010
Localizare : sub pamant

Sus In jos

Glass house - Philip Johnson Empty Re: Glass house - Philip Johnson

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum