Architecture Plus
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa vorbim romaneste

3 participanți

In jos

Sa vorbim romaneste Empty Sa vorbim romaneste

Mesaj  Shine Lun Feb 15, 2010 12:38 am

Sa vorbim romaneste Tig01
Cartier de romi la marginea Iasiului

Sa vorbim romaneste Anl01
Bloc ANL

Sa vorbim romaneste Anl02
Alt bloc ANL

Sa vorbim romaneste Cr01
Case intr-un cartier rezidential

Ma intrebam intr-una din zile: Care e cea mai mare problema a arhitecturii din Romania ?
Cumva simt ca elementele enumerate mai sus sunt "ranile" majore din ziua de azi.Ce e in poze nu e de acu multi ani, sunt din prezent, este ce se proiecteaza, ce se construieste.Plec de la o perspectiva neutra asupra unor aspecte, sa judecam un pic avantajele si dezavantajele.De ce credem ca e bun, de ce e rau ? De ce se face sau nu se face asa ?
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sa vorbim romaneste Empty Schimbarea culorii la ANL

Mesaj  al3xandru_l Lun Feb 15, 2010 12:50 am

Aparent s-a trecut de la culori spalacite la culori puternice chiar stridente potrivite unui set lego pt copii. Smile


Ultima editare efectuata de catre al3xandru_l in Lun Feb 15, 2010 1:05 am, editata de 2 ori
al3xandru_l
al3xandru_l

Mesaje : 7
Data de inscriere : 04/02/2010
Varsta : 35

Sus In jos

Sa vorbim romaneste Empty LEGO

Mesaj  Shine Lun Feb 15, 2010 1:02 am

Pai poate domnii de la Agentia Nationala pentru Locuinte proiecteaza cu LEGO.Nu trebuie sa ai cunostinte de arhitectura, cumperi frumos un lego,faci un bloc de locuinte si il contruiesti apoi in realitate.Folosind desigur aceleasi cunostinte care le ai de la jocul respectiv, in loc sa studiezi cu atentie solul, pur si simplu asezi cladirea acolo.Din experienta personala nu am vazut inca un ANL fara o crapatura enorma la parter.Inca visez sa mi se arate contrariul.
Cat despre culori..poate merg pe principiul ce-i proaspat e viu colorat.S-au gandit ei..cele vechi comuniste, spalate de timp si ploi sunt in culori palide asa ca au realizat contrariul.
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sa vorbim romaneste Empty Mucles !

Mesaj  omerta Lun Feb 15, 2010 1:16 am

arhitectura penibila , kitschul tiganesc trebuie imbratisat asa cum multe culturi si-au imbratisat kitschurile endemice...In legatura cu ANLurile...de ce se face asa? e greu de spus, e greu sa comentezi motivele care imping orice arhitect sa-si bata joc de propria munca.. dar sunt convins ca beneficiarii (statul, mediocrii, populatie cretina) au o mare legatura cu asta..pentru ca prin piete umbla o vorba care in cazul de fata isi gaseste intelepciunea : Nu e prost ala care cere, e prost ala care da!
omerta
omerta

Mesaje : 21
Data de inscriere : 05/02/2010
Localizare : sub pamant

Sus In jos

Sa vorbim romaneste Empty Re: Sa vorbim romaneste

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum