Architecture Plus
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE” - concepte

+6
Victor
Cristina Balan
omerta
arhiprofesor
vladenko
Shine
10 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE” - concepte

Mesaj  Shine Mier Feb 03, 2010 3:13 am

OBIECTUL STUDIULUI

Se propune prin tema amenajarea unei locuinte pentru o familie de 3 persoane (parinti si un copil) intr-o zona rezidentiala, pe un teren plat, fara denivelari, avand dimensiunile 30,00 x 50,00m, cu latura scurta catre strada. Exercitiul presupune amenajarea intregului teren: dalaje, plantatii, inclusiv imprejmuirea. Nu se are in vedere amplasarea in cadrul terenului a unui garaj pentru masini, masina familiei fiind parcata la trotuar.

ELEMENTE DE TEMA


Locuinta va fi amenajata in limitele unei trame de stalpi, alcatuita in plan din noua patrate, 3×3, avand latura de 4,50m. Acoperirea se face cu un planseu dala groasa din beton armat, obligatoriu orizontala, avand grosimea de 20cm, inaltimea libera sub aceasta dala fiind de minim 2,70m si maxim 3,60m. In cazul denivelarilor acestea vor corespunde aliniamentelor de stalpi ai tramei.

Perimetrul planseului poate depasi in orice directie axul tramei de stalpi cu maxim 2,00m si poate avea goluri pentru luminare zenitala sau curti de lumina, in functie de solutia aleasa de fiecare student.

Se considera acoperirea in sistem terasa, perfect orizontala, studentii avand libertatea de a propune sau nu atice, in functie de solutia arhitecturala aleasa, grosimea terasei fiind de minim 20,00cm.
Stalpii vor avea sectiune patrata sau circulara cu latura, respecitv diametrul, de 40,00cm.

Peretii de inchidere (exteriori) vor avea grosimea de 40,00 cm, putand la nevoie sa inglobeze stalpii perimetrali. Peretii de compartimentare (fara functie structurala) vor avea grosimea de 10cm. Toate elementele utilizate vor fi liniare, fiind excluse orice elemente construite curbe.

Locuinta va avea spatii inchise si spatii deschise (terase), limita spatiilor locuintei fiind fixata de fiecare student in functie de partiul ales.

Inchiderile exterioare pot fi si vitrate, dimensiunile si dispunerea acestor zone vitrate fiind la libera alegere a studentilor.
Pardoseala va fi orizontala fara nici-un fel de denivelari sau supante. Intre nivelul interior al pardoselii si trotuar se va crea o denivelare de 15cm (echivalentul unei trepte).

Categorii de spatii – functiuni

- Vestibul 10,00 mp
- Living-room (camera de zi) 30,00 mp
- Dinning-room (locul de luat masa) 10,00 mp
- Dormitor matrimonial (parinti) 16,00 mp
- Dormitor (copil) 14,00 mp
- Baie matrimoniala (mobilata cu cada de baie, wc si lavoar) 4,50 mp
- Baie secundara (mobilata cu cada de dus, wc si lavoar) 3,50 mp
- Grup sanitar de srviciu (mobilat cu wc si lavoar) 2,00 mp
- Bucatarie (se va asigura un front de lucru de minim 3,00m) 10,00 mp
- Spatii de depozitare (debara, camara) 6,00 mp
- Spatii pentru haine (dulapuri avand o lungime de front de minim 1,20m / persoana)


Suprafetele indicate pentru camere sunt suprafete utile minimale, acestea fiind la libera alegere a studentilor, infucntie de solutia aleasa.
Studentii sunt liberi sa propuna si alte spatii (bilbioteca, loc de joaca, birou, dressing) in cazul in care considera necesar pentru solutia aleasa, acest fapt neputind sa fie considerat ca o nerespectare a temei dar nici drept un element de apreciere suplimentar.
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty Conceptul meu de rezolvare

Mesaj  Shine Mier Feb 03, 2010 3:24 am

La asta m-am gandit pana acum, astept pareri ..comentarii. Deci ? ce credeti ?

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte 28175286

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte 72107784

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte 24237139

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte H11k
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty noroc

Mesaj  vladenko Vin Feb 05, 2010 1:08 pm

....shine ...(desi as prefera sa iti spun pe nume ....dar nu-l stiu ) ...in ce an (de studiu) ...se face acest exercitiu ?
daca e de anul 1-2 ......e in regula ....nu-mi dau cu parerea , probabil ca ai aflat de la profesorul de atelier ..care sunt problemele ...
daca s-a facut proiectelul asta la un an mai mare (3) ....nu mai e in regula Smile ....orisicum ...iti dau un sfat...concentreaza-te intai pe plan ..si apoi prezentarea......se vad cu ochiul liber niste hibe in plan ....prezentarea e foarte ok

vladenko

Mesaje : 4
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty completare

Mesaj  vladenko Vin Feb 05, 2010 1:09 pm

si nu in ultimul rand ....deranjeaza foarte mult sa observi neconcordante intre plan si prezentare......tine cont si de asta....tot ce-ti scriu eu ....este tu titlu de sfat .. nu critica .( desi ..si aia ar fi tot constructiva)

vladenko

Mesaje : 4
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty as vrea mai multe detalii

Mesaj  Shine Vin Feb 05, 2010 1:27 pm

da, sunt in anul I si stiu ca sunt diferente intre plan si imagini,dar partitionarea nu s-a schimbat.Doar terasa la acoperis care este iesita mai mult in consola si cateva finisaje exterioare.Daca te gandesti ca zidul vizibil este din zidarie portanta nu e asa, stiu cum e cu cadrele dar am pus un finisaj care sa insipre stabilitate.Dupa comentul tau inteleg ca esti dintr-un an mai mare, as vrea sa-mi indici ce iti par tie defecte ca apoi sa verific daca am o justificare pentru actiunile mele.Un inconvenient care il vad la planul meu este ca dupa ce treci de vestibul si intri in micul hol primul lucru care te intampina este usa de la baie.Inca nu sunt sigur cum dar e ceva ce vreau sa modific.As fi preferat niste diferente de nivel sa faca diferenta intre diferite functiuni bucatarie/living/loc de luat masa dar din moment ce nu e permis nu am vazut alta cale decat printr-un mic bar intre bucatarie si living.Stiu ca proiectul nu va arata nici pe departe asemanator spre final si sunt foarte deschis la modificari masive, deci chiar m-ar incanta cateva sfaturi.
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty inca ceva

Mesaj  Shine Vin Feb 05, 2010 1:28 pm

Ah si numele e Alex.
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty raspuns ..

Mesaj  vladenko Vin Feb 05, 2010 1:45 pm

salut alex
inca odata.. pentru anul I este foate in regula
Da ..eu sunt anul VI ...vlad ma numesc ...
deci .. micile comentarii ( dar care .. in principiu ..zau ca nu au importanta .din moment ce esti anul I ..e in regula pentru anul I ce-ai facut tu ) ...ar fi urmatoarele (daca tot mi le-ai cerut ) :
1.nu stiu unde este nordul ....si de aici ar putea aparea cateva probleme
2.as separa complet (inchide) zona de zi ..si zona de noapte
3.incearca si o mobilare ...ca sa vezi daca iese totul bine ..dormitorul matrimonial mi se pare cam mic ...atat ...de sine statator cat si in raport cu celalalt dormitor ..
4.baia dormitorului matrimonial trebuie sa fie mai mare decat cealalta ..ca sa nu mai spun ca ar trebui sa aiba si un dressing (dormitorul matrimonial) . Ok ..nu i-ai prevazut asa ceva ..nu e extrem de grav..dar cand arati (prin desen) doua dulapioare pentru dormitorul matrimonial ..si 3 (!!) pentru dormitorul copilului .. nu e in regula ..
5.holul ala de acces la baie si dormitoare mi se pare cam mare ( are cam 2/3 din suprafata celor doua bai )
6.biroul este cam ingust.. la ochi are cam 2.20 latime ...cred ca e cam putin ...
7.Living-ul in mijlocul casei nu prea imi surade...(dar e o chestiune de gust)
Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Pentruexplicatie
8.in imaginea de mai sus o sa vezi ..ca ..locul de joaca e cam aiurea pus acolo ( ca sa nu mai spun ca e destul de intunecat (iluminarea aia pe sus a living-ului e o treaba ....dar ...nu se compara cu iluminarea laterala prin spatiu vitrat mare...
9.daca te uiti in imaginea pe care am atasat-o vezi ...( pe fond gri) cam care e CIRCULATIA din casa ta....e cam mare.. + vezi cam ce suprafata ramane pentru living ..extrem de mica.... aproape cat locul de luat masa ( care ...si el ...mi se pare cam ingust ...repet. . mobileaza si pune niste cote...ca sa fii sigur ca e suficient spatiu)
10.eu personal nu as pune buda aia fix la intrare(sau iesire cum vrei sa-i spui ) ..Pleaca niste musafiri ...se pupa oamenii isi iau la revedere....si altul trage apa la buda la 60 cm de ei .....
11.Cele trei usi duble de iesire pe terasa mi se par absolut inutile ....Pune una singura ....eventual glisanta ....mare..si e suficient .. ( pastreaza suprafata vitrata ...e in regula ) ...
12.prima ta randare....daca o studiezi un pic ( mie mi-a sarit in ochi de la inceput ) ....iti da o informatie esentiala ... ESTE FOARTE UMBRIT SPATIUL ...
poate un luminator pe living ....te-ar ajuta ...
13.accesul mi se pare cam ..nefericit .....mai bine intrii pe traveea din mijloc ..parerea mea ..si ai o circulatie cap coada.. pana la iesirea pe terasa....de cum intrii in casa ..vezi pana in curtea din spate...etc....

cam astea ar fi asa.. pe genunchi dar inca odata fac precizarea ca pentru anul I ...este foarte in regula ce ai facut ( sunt multe lucruri bune .. ) ..felicitari ..

vladenko

Mesaje : 4
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty O analiza buna

Mesaj  Shine Vin Feb 05, 2010 10:12 pm

Planul e facut pe AutoCAD si respecta intocmai cerintele temei.Atat dormitorul matrimonial cat si celalalt sunt la suprafetele cerute 16mp respectiv 14.Daca ai citit cerintele ai vazut ca suntem blocati cu o astfel de trama cu 4.5m interax.Daca ar fi fost la libera alegere configuratia ar fi fost complet alta.
Voi micsora baia la comun..avand in vedere ca e prevazuta doar cu o cabina de dus si voi incerca sa includ un dressing pentru dormitorul matrimonial.

Latimea holului dintre dormitoare este de 1.4m - as putea sa-l mai scurtez dar am fost invatat la un anumit punct ca e bine sa ai macar 40 cm dupa usa pentru a putea utiliza acel spatiu.Ingustarea holului ar duce spre apropierea usilor dormitoarelor de perete, facand acest lucru imposibil.

Grupul sanitar din vestibul,ma tem ca asta e o problema necesara.In tema sunt prevazute toate 3 grupuri sanitare, unul la dormitor, unul la comun si unul de servici.Fiind desfasurata pe un singur nivel nu vad unde as putea muta acel grup sanitar astfel incat sa fie justificat.Cel putin acu ii pot zice grup sanitar de urgenta..

Despre spatiul de joaca pentru copii care e intunecos nu mi se pare ca ar trebui sa ocupe o portiune ce beneficiaza de iluminare laterala pentru ca nu e chiar un loc atat de important, nu vor scrie acolo, nu vor invata pe jos.Daca e soare, copii se joaca afara,banuiesc ca spatiul de joaca este de folosit cand e seara sau cand ploua prin urmare oricum nu ar beneficia de lumina prea multa.

Sunt de acord cu usile de la living, as putea sa le fac de sticla si glisante..totusi pentru un moment mi-as fi imaginat niste usi de lemn care impreuna cu piatra aparenta sa dea o senzatie mai domestica.

Voi incerca sa rezolv o serie de probleme, si voi posta aici urmatoarea solutie.Iti multumesc inca o data pentru analiza.
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty corectura

Mesaj  arhiprofesor Dum Feb 07, 2010 11:42 pm

Buna Alex.
Mi se pare interesant demersul tau si la fel de interesant si generos comentariul tizului tau din anul VI. Imi aduce aminte oarecum de traditia "bobocelii" de pe veremea cand eu eram student, cand cei mici faceau milioane de mostrofonti sau hasurele pe plansele celor mari si intre timp "furau" meseria de la cei mari si, in schimb, cei mari ii ajutau pe cei mici sa desluseasca primele teme de proiectare si sa invete tehnicile de randare.
Marturisesc ca sunt impresionat de numarul foarte mate de vizite pe blogul meu pentru parcurgerea temei exercitiului nr.4 pe care o reproduci aici. Asta denota in interes si o nerabdare care nu ot decat sa ma multumeasca.
Nu vreau sa-ti "bobocesc" pentru ca eu cred foarte tare in comunicarea directa intre student si profesor. Cred ca trebuie sa va obisnuiti sa va formulati in cuvinte ideile, sa invatati sa va sustineti un concept cu argumente si sa dialogati. Acest tip de dialog prin intermediul internetului are avantaje dar si dezavantaje.
In anul I, cand se presupune ca majoritatea dintre voi sunteti inca foarte "cruzi" si abia incepeti sa va conturati personalitatea ca viitor arhitect, calitatea dialogului cu profesorul este esentiala.
Se presupune ca la acest nivel profesorul trebuie "sa puna mana pe pix" si sa arate studentului cum trebuie sa faca. Mai tarziu, prin anii IV - V, studentul este destul de matur sa-si faca singur proiectele.
Dupa experienta mea de lucru cu anul I in primul semestru, desi sunt convins ca nu exista formula infailibila, inclin sa cred ca profesorul trebuie in primul rand sa-l determine pe student sa inteleaga ca trebuie sa-si gandeasca proiectele. Implicit sa-si faca solutiile singur, inca de la cel mai elementar exercitiu. Profesorul trebuie sa fie insa un foarte generos partener de dialog, care sa ofere studentului deschidere maxima catre rapeluri functionale, structurale, logice, culturale.
Am vizionat pe YouTube un clip care suprindea o "corectura" facuta de Eisenman unei studente care-si prezenta proiectul la panou. Era contrariat de faptul ca i se cerea sa-si spuna parerea privitor la arhitectura propusa si sustinea ca "arhitectura nu poate fi predata": profesorul poate fi numai un consilier si un partener de dialog conceptual dar nu poate fi coautor al proiectului studentului.
Iti urez mult succes.

arhiprofesor

Mesaje : 10
Data de inscriere : 03/02/2010
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti

http://arhiprofesor.wordpress.com

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty strict estetic..

Mesaj  omerta Lun Feb 08, 2010 1:27 am

Referitor strict la estetica acestei case... Rece , serioasa, incisiva ..Bravo!
omerta
omerta

Mesaje : 21
Data de inscriere : 05/02/2010
Localizare : sub pamant

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty Modificari

Mesaj  Shine Lun Feb 08, 2010 5:21 pm

+ Modificari in zona bailor, adaugat dressing, loc pentru masina de spalat, depozitari
+ varianta de mobilare

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Mod110
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty raspuns

Mesaj  vladenko Lun Feb 08, 2010 6:16 pm


vladenko

Mesaje : 4
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty Re: Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE” - concepte

Mesaj  arhiprofesor Lun Feb 08, 2010 10:41 pm

Ti-am facut un comentariu care vad ca nu mai apare. Ceva nu functioneaza cum trebuie.

arhiprofesor

Mesaje : 10
Data de inscriere : 03/02/2010
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti

http://arhiprofesor.wordpress.com

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty nu pot face mai nimic

Mesaj  Shine Lun Feb 08, 2010 10:47 pm

Este probabil o problema de server..e ceva asupra caruia nu am nici un control,probabil a picat conexiunea cu serverul pe care se afla forumul pentru cateva momente.Imi pare rau sa aud asta..
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty Pam Pam Pam Pam

Mesaj  Cristina Balan Mar Feb 16, 2010 11:33 pm

Nu stiu daca stiati Rolling Eyes dar cartile din bibliografie poti fi gasite (majoritatea) aici
http://books.google.com/books
Cristina Balan
Cristina Balan

Mesaje : 5
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 34

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty Re: Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE” - concepte

Mesaj  Victor Vin Feb 19, 2010 12:55 pm

o alta idee....



Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Interior1ur

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Fatada3r

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Fatada2r

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Planparter3


Ultima editare efectuata de catre Victor in Vin Feb 19, 2010 3:52 pm, editata de 1 ori
Victor
Victor

Mesaje : 3
Data de inscriere : 18/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty Re: Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE” - concepte

Mesaj  Shine Vin Feb 19, 2010 1:33 pm

Lucrurile care mi-au atras atentia:

Locul de joaca..mi se pare un pic inconvenient sa fie in mijlocul acelui spatiu , e cumva exact in mijlocul livingului iar faptul ca locul de joaca e o masa de biliard e cel putin ciudat..de obicei acest spatiu nu se refera la adulti.Apoi faptul ca masa de biliard e primul obiect care il intampini de la intrare il face un obiect foarte important..care parca in opinia mea defineste personalitatea casei..poate daca e o masa foarte rara..la care a jucat o mare celebritate..nu stiu, poate se accepta, de altfel din opinia mea iti recomand sa mai gandesti amplasarea acesteia (eu as vedea o masa de biliard la un demisol amenajat cu un mic bar - dar nu este cazul in tema).

Urmatorul ar fi dimensiunile spatiilor, dormitorul matrimonial e aceeasi suprafata ca cel al copilului..de obicei matrimonialul cere pat dublu si necesita mai mult spatiu.Vad ca ai pus o canapea in dormitorul copilului (si chiar foarte mare)..nu sunt sigur ca se justifica foarte clar..poate o biblioteca ar fi mai buna, sunt multe carti, caiete in camera unui elev/student.

Ultimul lucru de care o sa ma leg este baia..asa m-as fi dus si eu cu o cada mare pentru baia comuna si un dus pentru matrimonial..dar din cerintele temei se vrea cada pentru baia dormitorului si cabina de dus pentru baia comuna de dimensiuni mai reduse.
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty Re: Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE” - concepte

Mesaj  Victor Vin Feb 19, 2010 3:06 pm

1. in legatura cu masa de biliard ai perfecta dreptate...m-am gandit ca printr-o masa de biliard sugerez cel mai bine un loc de joaca!
2. baile le-am incurcat...(am inteles gresit tema) o sa le modific!
3. o canapea in camera unui copil: de ce nu ? e foarte utila (daca iti vine un coleg in vizita nu e prea placut sa se aseje in patul tau) canapeaua se poate schimba usor cu un fotoliu + o mica biblioteca!

multumesc pentru sfat!


am corectat!
Victor
Victor

Mesaje : 3
Data de inscriere : 18/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty O noua versiune

Mesaj  Shine Mar Feb 23, 2010 9:41 pm

De doua zile finisez conceptul, m-am departat foarte mult de cel initial.Consider ca e o varianta mult imbunatatita dar inca e o versiune foarte flexibila si deschisa la modificari .Pareri ?

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Newver
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty Re: Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE” - concepte

Mesaj  al3xandru_l Mar Feb 23, 2010 11:09 pm

Parerea mea e intrarea principala se confunda cu cea secundara, care e mai puternic marcata decat cea principala, nu prea se justifica afundarea in mijlocul cladirii a usii alea ce ar putea fi avansata un pic si creat o jardiniera interioara ce foloseste ca si capat de perspectiva si ofera vedere directa la intrarea secundara ce cred ca duce in gradina, problema e unde muti baia de serviciu, ar merge in locul depozitarii cu intrare paralela cu a vestibulului.
al3xandru_l
al3xandru_l

Mesaje : 7
Data de inscriere : 04/02/2010
Varsta : 35

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty Nom Nom

Mesaj  Cristina Balan Mar Feb 23, 2010 11:23 pm

Salut, conceptul mi se pare asemanator cu cel aratat la prelegea de luni, dar e oricum mult mai bun decat primul. Totusi am descoperit cateva nereguli (legate de detalii)

- Patul din camera copilului este pus pe un zid exterior, acesta ar trebui pus pe unul interior, asemenea patul din dormitorul matrimonial
- Accesul, presupun ca se face prin usa dubla (ar fi bine sa arati cu o sagetica intrarea) si daca chiar acolo este, atunci nu inteleg cele 2 fotolii la intrare.
-Imi place f mult forma casei si chiar cred ca este un plan ce reprezinta pe cat posibil ideea de plan liber
- Legat tot de usa dubla, mie mi-au facut observatie la corectura sa nu pun asa ceva, cica este suficient o usa normala
- Din cate stiu eu dimensiunile date in tema sunt cele minime, am senzatia ca baia matrimoniala nu respecta acele dimensiuni (cred)

Oricum in mare arata mult mai bine, spor la treaba in continuare si promit ca vai arata si eu un plan cand o sa fie gata.
Aaaa inca o intrebare, ai idee ce trebuie dat la a 2a predare?
Cristina Balan
Cristina Balan

Mesaje : 5
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 34

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty Da..

Mesaj  Shine Mar Feb 23, 2010 11:49 pm

Ma tem ca nu prea am ce face in legatura cu paturile in ce priveste tema de fata.Chiar nu am cum sa le pun pe un perete ce da spre alta camera din moment ce nu prea am camere lipite.Imi place sa imi creez o locatie in minte.Cand nu mi se da un sit real de obicei imi imaginez ca e undeva la mare, cu temperaturi mai blande si putine precipitatii.In general mi se pare o porcarie sa proiectez pe un sit fictiv dar ce sa faci daca asa e sistemul la Spiru..
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty Usa

Mesaj  Shine Mar Feb 23, 2010 11:52 pm

Da..usa e ceva "foarte in lucru" ,am planuri diferite pentru capitolul respectiv.Nu sunt nici eu foarte multumit de cea dubla.
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty Yap

Mesaj  Cristina Balan Mar Feb 23, 2010 11:54 pm

Asa e cel mai bine, sa iti faci un mic brainstorm inainte in care sa iti impui singur localizarea spatiala si toate elem. geografice, din pacate (ca de altfel si la celelalte teme) sunt reguli mult prea scricte ce privesc structura si alte elemente ale locuintei, chestii ce iti limiteaza creativitatea si originalitatea proiectului Sad.
Cristina Balan
Cristina Balan

Mesaje : 5
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 34

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty Pro sit real

Mesaj  Shine Mar Feb 23, 2010 11:58 pm

Am avut ocazia sa proiectez pe sit real si crede-ma ca e mult mai satisfacator si educativ.Consider chiar o placere sa fii constrans de defectele terenului, amplasarea strazii principale, vecini, regim de inaltime, orientare, peisaj. In felul in care proiectam noi pe situri inexistente e ca si cum ai zbura pe ceata fara instumente..stii ca zbori..dar nu stii unde.
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte Empty Re: Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE” - concepte

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum