Architecture Plus
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE” - concepte

+6
Victor
Cristina Balan
omerta
arhiprofesor
vladenko
Shine
10 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte - Pagina 2 Empty Varianta de astazi

Mesaj  Shine Mier Feb 24, 2010 10:48 pm

Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte - Pagina 2 Empty Salut!

Mesaj  mexicanu Mar Mar 02, 2010 9:23 pm

O mica incercare. Sunt deschis la modificari, sugestii, orice.
https://2img.net/r/ihimizer/img443/8625/39564087.png

mexicanu

Mesaje : 3
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte - Pagina 2 Empty Re: Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE” - concepte

Mesaj  Shine Mier Mar 03, 2010 11:06 pm

Am aruncat o privire la planul tau si sunt o serie de probleme..grave as putea zice.

O sa incep de la intrare.

Ajungi in vestibul si acolo ai intrarea la biroul in care ai grupul sanitar, lucru care e complet ilogic - imagineaza-ti ca ai invitati si vor sa foloseasca grupul sanitar..ii directionezi spre birou ?
Biroul este un spatiu de cultura/administrare a afacerilor..sa zicem ca proprietarul este pictor, arhitect, acolo va invita potentialii clienti iar daca e profesor acolo ar putea avea o mica biblioteca,astfel transformandu-se intr-un refugiu unde poate citi in liniste.Accesul spre grupul sanitar nu are ce cauta acolo sub nici o forma..daca o sa simta nevoia sa-l utilizeze nu-l va deranja sa execute cativa pasi.Pe langa asta parca devine ciudat sa intre mirosuri specifice unui grup sanitar intr-un astfel de spatiu.

Holul ce duce spre dormitoare

Nu-i vad scopul..de ce exista in primul rand ? Un hol lung , ingust si fara pic de iluminare naturala.Iti imaginezi ca ar trebui o lumina aprinsa mai toata ziua ca sa nu zic de aerisirea acestuia.Nu il folosi ca metoda de a delimita livingul pentru ca e o idee foarte proasta.Mai sunt si alte metode si cu siguranta mai placute.

Dormitoarele

Mi se pare foarte inconvenient faptul ca exista cate un stalp care pica in spatiul dormitorului creand spatii reziduale imposibil de utilizat sau mobilat.
Apoi baile si dressingurile..de obicei oamenii opteaza pentru cat mai putine usi intr-un dormitor pentru a creea mai multe variante de mobilare.Iti recomand sa inchizi baia si sa faci intrarea prin dressing.Pe langa aceasta, cele doua dressinguri de la dormitorul matrimonial nu-si prea au sensul, eu le-as uni intr-unul mai mare si din 3 usi ai obtinut una plus mult spatiu bun de mobilat.
Patul de la dormitorul copilului e exact langa sticla..cred ca intrarea principala e orientata spre strada..nu cred ca e foarte placut sa fii exponat de vitrina, ca sa nu mai zic de faptul ca sticla nu e foarte bun izolator si temperatura e o problema.

Bucataria

E in coltul opus intrari..nu e deloc placut sa vii cu cumparaturile si sa traversezi livingul pe diagonala pentru a le duce la bucatarie..iar acea intrare secundara nu pare deloc utila.Iti dai seama ca nu inconjori casa prin exterior doar ca sa nu traversezi livingul

Livingul

E o padure de stapli..o multime de spatiu imposibil de mobilat si inutil pentru functiunea de spatiu de zi care pare ca se desfasoara doar in dreptul holului ce da spre dormitoare

Cam atat pentru moment..mai sunt probleme dar acestea ar fi prioritare.Mult spor la rezolvare, iti astept viitoarea varianta pentru discutii.
Shine
Shine
Admin

Mesaje : 54
Data de inscriere : 02/02/2010

https://arhiplus.forumgratuit.ro

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte - Pagina 2 Empty diagrama concept

Mesaj  xyz Joi Mar 04, 2010 1:42 pm

...pentru ultima varianta a lui Shine, la tema 9 patrate, ar trebui desenata si o diagrama conceptuala, care ar putea limpezi/motiva mai bine solutia.

xyz

Mesaje : 1
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte - Pagina 2 Empty Re: Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE” - concepte

Mesaj  mexicanu Mar Mar 09, 2010 8:41 pm


mexicanu

Mesaje : 3
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte - Pagina 2 Empty draga mexicanu'

Mesaj  omerta Lun Mar 15, 2010 2:52 pm

frate.. mexicani va zice voua astora cu tenul mai tuciuriu din bordeiele periferiilor?asa frate, ma uit la proiect, ma uit la tine..ma mai uit la proiect o data.. nu esti un baiat prea inteligent , nu? nu te miri si tu cand vezi le este rusine oamenilor sa-ti raspunda la post, rusine de rusinea ta. uite, nu te supara pe mine, ai facut o treaba buna.. tu cat ai stai sa faci proiectul asta in paint, ai facut o gaura imensa in stratul de ozon si ai umflat o sfera maricica de CO2 in jurul tau.. pitigoii din cartierul tau sunt mai tristi de cand te-ai apucat de facut schita aia..vrei sa omori pitigoii, frate? ce fac?uite..eu sunt putin frustrat, bine, putin mai mult frustrat..ca din cauza oamenilor ca tine imi scad sansele de a ajunge un arhitect apreciat pentru ca angajatorii sau beneficiarii o sa-mi vada un Spiru Haret pe diploma...si nu e nimic rau..dar imbecilii si incompetentii ca tine nu prea fac reclama facultatii.. Lumea ar putea zice..lasa-l frate ca e mic si el si.. e unu' singur..cat rau poate face unu' singur?..Cat? enorm, mai, mexicane.. Gandeste-te numai la pitigoii deranjati ca ai facut o gaura in stratul de ozon, gandeste-te cu cate persoane ai interactionat in viata ta si cum le-ai influentat in ignoranta ta penibila.Prostia e ca o gripa.. ai tusit si ai dat si la altu' virusu', apoi..in conditii prielnice, prostia se dezvolta acaparand gazda si influentand la randul ei.. Dar, te rog sa nu te superi pe mine..nimeni nu se supara pe mesager, ce dracu'.. si ca mesager , vin si cu o solutie. Apuca-te de altceva, deseneaza chiloti, papuci la o fabrica de copii din Laos (stii unde e Laos, nu?), deseneaza-i coperta ultimului album al minunatului pitecantrop Florin Salam.. hai ca iti inchipuiai ca solutia ar fi fost ,deja cliseu, sa te impusti.. nu e bine.. nu rezolvi nimic, chiar daca, eu, personal, as avea un zambet mai mare pe fata.. Ca sa-mi sting dezgustul fata de oamenii ca tine, ma intorc la proiect, unde pun pariu ca n-ai gandit, tu, personal, prea mult la el.. Si de aici se inteleg mai multe.. Asa este ca esti o specie interesanta, chiar in clipa asta sunt convins ca respiri greu de nervi..NU te enerva! esti un copil mare, fii optimist, nu te cunoaste nimeni, deci nimeni nu va stii pe cine jignesc ca un cretin (ce sunt!),in plus, starea asta tensionata a ta din clipa asta iti reguleaza ceva neuroni (si de aici nu contest ca n-ai avea asa ceva,vezi, sunt de treaba) si tu trebuie sa tii minte ca neuronii sunt sigurele celule care nu se regenereaza.Si cum deja te-ai atasat de Gigi si Schija (presupun ca asa ti-ai poreclit cei 2 neuroni) , n-ai vrea sa aibe parte de o moarte tragica.Gandeste-te la clipele minunate pe care ti le-ai petrecut alaturi de cei doi, cand ai ascultat pentru prima oara Bob Marley si te credeai rasta',cand ti-ai stors primul cos, cand ti-ai luat bataie in curtea scolii ca erai urat , cand te-a scapat preotul in cap la botez...dar gandeste-te si la clipele de un tragic insuportabil : cand ai pus prima oara mana pe creion, cand ti-a trecut prin minte sa te faci arhitect sau cand ai sarutat prima fata..intelegi acum, Gigi si cu Schija au fost alaturi de tine, nu iti bate joc de ei!Cu speranta ca am mai salvat 2 neuroni,si, implicit, o familie de pitigoi(Parus major suicidallis).. te salut !


Ultima editare efectuata de catre omerta in Lun Mar 15, 2010 3:56 pm, editata de 1 ori
omerta
omerta

Mesaje : 21
Data de inscriere : 05/02/2010
Localizare : sub pamant

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte - Pagina 2 Empty :))

Mesaj  ArhGB Lun Mar 15, 2010 3:02 pm

ArhGB
ArhGB

Mesaje : 21
Data de inscriere : 02/02/2010
Varsta : 33
Localizare : high*

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte - Pagina 2 Empty e biiineeeee...

Mesaj  omerta Lun Mar 15, 2010 3:11 pm

cineva a fumat mult pe melodia asta.. felicitari GB! incearca asta> https://www.youtube.com/watch?v=luy1snd0D9o
omerta
omerta

Mesaje : 21
Data de inscriere : 05/02/2010
Localizare : sub pamant

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte - Pagina 2 Empty Nu prea am timp de incompetenti...

Mesaj  mexicanu Joi Mar 18, 2010 9:46 pm

Nu prea am timp de incompetenti, dar mi-am facut putin si pentru tine. Sa incep cu inceputul: porecla (mexicanu) nu vine ca mi-am pus-o eu ca asa mi-a placut, a fost pusa de altii si nu din cauza ca sunt "tuciuriu" cum spui tu, toti cred ca am avut cel putin o porecla, in fine. Eu am cerut parerea celor de pe acest site care vor sa isi dea cu parerea despre acest proiect (care a fost gandit de mine mai mult de cat iti inchipui) nu pentru cei care sunt "rasisiti" (ca sa spun asa - nu ca agreez aceasta etnie). Ceea ce ai facut tu a fost un comentariu facut probabil cand te plictiseai si nu aveai ce face care era total paralel cu tema discutiei (ca tot esti un arhitect "mare" ti-ai luat si tu putin timp liber). Proiectul nu este facut in paint, este facut in autocad, doar ca nu am gasit solutia cum sa postez pe site si am facut un print screen, probabil ca era prea mult pentru tine sa te gandesti la lucrul asta. Mult succes in continuare ...

mexicanu

Mesaje : 3
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte - Pagina 2 Empty ce bine!

Mesaj  omerta Joi Mar 18, 2010 10:14 pm

frate, iarta-ma ca te-am facut sa te enervezi.. nu..vezi... nu suna bine.. Incompetent? mi-ai frant inima.. de ce incompetent?Nimic din ce am spus nu te putea duce cu gandul la incompetenta..Ai cautat in frustrarea ta o jignire neologica (impresii,aere...) care nu merge in contextul dat. Da..ai dreptate (vezi ce de treaba sunt)..am postat din plictiseala. Nobila meserie de arhitect presupune pe langa planuri, birouri in cladiri de sticla si beton, o secretara bruneta, sa mai mergi si printr-un metru de rahat in subsoluri. Si de la sinestezia subsolurilor am ajuns la tine (asemanarile fiind evidente). N-ai prins metafora cu paint, nu ma astept sa intelegi ceva si din postul asta. Iti multumesc pentru urari si acelasi lucru ti-l doresc si tie! si ma refer la absolut tot ce-mi doresti tu! Very Happy Daca am parut rasist, trebuie neaparat sa clarific problema asta... da..sunt! Dar imi place cum ai incercat sa-mi justifici porecla...frumos....bravo..am vazut ca ai "inceput cu inceputul".. deci e bine. da da da...vroiai si tu o parere despre plan.frate, daca eu m-am legat de tine , asta nu inseamna ca nu mi-am gasit inspiratia in planul tau.ce crezi ca iau lumea aiurea pe forum si fac misto de ea?..ce dracu.. Chiar ma intrebam cand o sa-mi raspunzi, dar nu ma asteptam sa te rezumi la atat.in fine... N-am zis tocmai ca mi-am furat din timp ca sa-ti scriu.Chestia asta este un mare castig .. Ador prostii si ma fascineaza.. Astept cu nerabdare un raspuns care sa ma faca sa plang in coltul meu neiluminat.. La multi ani !


Ultima editare efectuata de catre omerta in Joi Mar 18, 2010 11:15 pm, editata de 2 ori
omerta
omerta

Mesaje : 21
Data de inscriere : 05/02/2010
Localizare : sub pamant

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte - Pagina 2 Empty pitigoii...

Mesaj  omerta Joi Mar 18, 2010 10:16 pm

am uitat de pitigoi.. imi cer scuze! Cat ai scris mesajul ala.. ai mai facut o bula de dioxid de carbon..fix degeaba. Nu ne mai polua planeta inutil! Ai mila de pitigoi !
omerta
omerta

Mesaje : 21
Data de inscriere : 05/02/2010
Localizare : sub pamant

Sus In jos

Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE”  - concepte - Pagina 2 Empty Re: Exercitiul nr.4 – PLAN LIBER “9 PATRATE” - concepte

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum